Alacsony vércukorszint, avagy hypoglykaemia

hypoglykaemia_pic1

Mikor van alacsony vércukorszintünk?

A legfontosabb dolog mindig mindnek előtt, hogy odafigyeljünk az egészségünkre. Sajnos több, különféle betegség képes legyengíteni a szervezetünket, ebből némelyik örökletes, némelyik pedig az életünk során alakul ki, akár felnőtt, akár pedig a gyermekkorunk alatt.
Az egyik olyan betegség, amely manapság egyre gyakoribb, az a hypoglykaemia betegség, más néven az alacsony vércukorszint kialakulása.

Egy átlagos és egészséges ember számára a normális éhgyomri vércukorszint 3,3-6,0 mmol/l között van. Akkor, ha a vércukorszint ennél az egészséges értéknél kevesebb, akkor erre azonnal reakciót fog küldeni az emberi szervezet és azonnal beindulnak az elhárító mechanizmusok, hiszen az agy egyetlen tápanyag forrása nem más, mint a cukor. Így emiatt az alacsony vércukorszint a szervezetben különböző, összefüggő reakciókat képest beindítani,  A fejfájás, a szédülés, a koncentrációs képesség romlásának jelei mind utalhatnak az alacsony vércukorszintre. Ezeket a tüneteket fontos megfigyelnünk már egészen akkor, amikor megjelennek az alacsony vércukorszint tünetei, és ennek következtében a lehető leggyorsabban fel kell keresnünk egy orvost.

hypoglykaemia_pic2

Az alacsony vércukorszint lehetséges okai

 Az alacsony vércukorszint kiváltó tényezői változatosak tudnak lenni. Hiszen akárhány szervezet és ember, annyi minden másképp képes lezajlani bennünk. De, az alacsony vércukorszint leggyakoribb okai a következők tudnak lenni.

Az alacsony vércukorszint kimutatása gyakrabban jelentkezik olyan embereknél, akik cukorbetegek vagy rendelkeznek cukorbetegséggel élő felmenőkkel. Valamilyen szinten öröklődhet, legalábbis a hajlam rá könnyebben kialakulhat, ha ez a betegség már jelentkezett valamelyik felmenőnél is. Ez a betegség alattomos, ugyanis bármely korban előfordulhat és kialakulhat. 

Az kialakulási tényezők között szerepelhet még a szervezetben túlzott mennyiségben termelt inzulin, az inzulin túladagolása, gyógyszerek mellékhatásai és általuk keletkezett probléma, alkohol, hormon hiányosságok, tartós éhezés, hasmenéssel járó betegségek, fertőzés által okozott metabolikus elváltozások, és szervi elégtelenség, továbbá pedig veleszületett metabolikus hiba is okozhatja a beteg számára az alacsony vércukorszint kialakulását.

Sajnos sok másik tényező is közrejátszhat a betegség kialakulásánál, például a következők is erősen befolyásolhatják ennek a kialakulását: 

  • a szokásosnál több gyógyszer, vagy inzulin használata a cukorbetegség kezelése során
  • a szokásosnál kevesebb étkezés, valamely étel vagy kisebb fogás kihagyása
  • a szokásosnál több fizikai aktivitás vagy torna
  • túlzott alkoholfogyasztás
  • hasmenéssel járó betegségek
  • ha az étkezést és a tablettás kezelést nem hangolja össze
  • időjárási szélsőségek, például nagyon meleg vagy nagyon hideg időjárás
  • egy forró fürdő vagy szauna is alacsony vércukorszintet idézhet elő néhány cukorbetegnél

Milyen tünetekkel jár az alacsony vércukorszint?

Ha a vércukorszint túl alacsony lesz, a legtöbb ember kellemetlen fizikai és érzelmi tüneteket tapasztal. Ezek a tünetek nagyon gyorsan meg tudnak mutatkozni a szervezetben, így érdemes időben odafigyelni rájuk. A szervezetünk egyfajta vészreakció formájában figyelmeztető jeleket küld és azok sorozatát indítja el, hogy tudjunk tenni a kórosan csökkent cukorszint ellen. Ezek közé tartozhatnak a következők:

  • remegés és izzadás
  • fáradtság érzet és állandó éhséget érzet
  • szapora szívverés, zsibbadás, száj vagy az ajak bizsergés 
  • homályos látás és folytonos fejfájás
  • ingerültség
  • összefolyó beszéd, zavarodottság

Jelentkezhet kettős látás, sápadtság, izomgörcs is, végtaggyengeség szintúgy. Eléggé súlyos állapotban akár fájdalmas görcsök vagy kóma is bekövetkezhet az alacsony vércukorszint kapcsán, sőt súlyosabb esetben légzészavar is, ami fulladáshoz vezethet. Extrémebb esetekben eszméletvesztéssel is járhat, de a tünetek egyénenként változhatnak.
De előfordulhat az is, hogy alacsony vércukorszint esetén semmilyen tünetet nem tapasztal az ember. Ilyen esetben a legjobb, ha gyorsan vércukorszintet mér az ember, ugyanis ha fennáll egy cukorbetegség, akkor kiemelkedően fontos ennek a folyamatos ellenőrzése és karbantartása.A diabéteszes betegek vércukorértékei nagyobb ingadozásokat mutatnak, mint azoknak a betegeknek, akiknek alapvetően egészséges az anyagcseréje. A cukorbetegeknél, különösen az inzulinkezelés és egyes vércukorcsökkentő gyógyszerek szedése mellett, előfordulhat még az is, hogy a vércukorszint a kórosan alacsony tartományba kerül. 

hypoglykaemia_pic3

A mély és/vagy hosszantartó alacsony vércukorszint súlyos következményekkel járhat.

Nagyon fontos, hogy megelőzzük az alacsony vércukorszint kialakulását. A legfontosabb, amit tehetünk, hogy igyekszünk ,megfelelően étkezni és az is nagyon fontos, hogy mindig idejében étkezzünk! Ne hagyjunk ki főétkezést vagy köztes étkezést! Étkezzünk rendszeresen, és megfelelő amennyiben szükséges, megfelelő időben vegyük be a gyógyszereinket.
Az alacsony vércukorszint megjelenésével küzdő betegeknek mindenképpen körültekintőeknek kell lenniük, hogy ne súlyosbodjon a probléma, így mihamarabb orvosi ellátásra van szükségük. Az alacsony vércukorszint veszélye bármely korban fennállhat, így mindig az egészséges életmódra kell törekednünk. Fontos a testmozgás, a megfelelő vitaminok fogyasztása, a friss levegőn való időtöltés, továbbá pedig a megfelelő ételek fogyasztása is.