Páraelszívó, mint praktikus eszköz

paraelszivo_pic1

A páraelszívó, ami a levegőt is szárítja

A nyári melegben szeretünk a lakásban maradni, ha úgy ítéljük meg, hogy a Balatonparton úgyis tömeg lenne. Főképp, ha még egy hosszabb-rövidebb égszakadás is elönti a várost. A meleg marad, a vizes levegő pedig ezzel együtt trópusi éghajlatot biztosít odakint, és bent is. Hát ha még panelben lakik az ember, esetleg legfelső emeleten… A beton és a forró tető, a nyitott ablakon befelé dőlő pára menekülésre késztethet.

A páraelszívó ilyenkor is jó szolgálatot tehet. Elindítva a láthatatlan vízcseppecskéket eltünteti a levegőből, és bár hideget nem csinál, az amazonasi érzetet megszünteti. Szárazabb levegővel a hőség is elviselhetőbb, ha pedig leledzik egy ventilátor is a sarokban, netán egy légkondi a falon, máris jobb lehet a közérzetünk. (Aztán meglátjuk, hogy mennyi áramot használtunk el a hónapban, de az már másodlagos probléma.) A páratartalom és a hőmérséklet csökkentésével a tizedik emelet is kibírhatóbbá válik nyáron, és ebben a páraelszívó is jelentős szerepet vállalhat.

paraelszivo_pic3

A páraelszívó főzésnél

Azok számára, akik minden nap, de legalábbis sűrűn tevékenykednek a konyhában, egy páraelszívó kitűnő megoldás lehet. Kiemelten gondolok itt arra az esetre, ha az a konyha egy apró panellakás mélyén rejtőzik, de a családi házak amerikai-jellegű főző- és étkezőhelyiségeiben sem jöhet rosszul egy ilyen készülék.

Vegyük alapul a legegyértelműbb esetet: vízforralás. Mondjuk teának, tésztának, szilvás gombócnak, levesnek, bárminek. Biztosan mindenki, aki valaha elmélyedt eme tevékenységben, tapasztalhatta, hogy sarkig kell tárni az ablakot, különben az orráig sem lát a gőztől. Néha egy kiadós kereszthuzat sem segít, és a pára leül az üvegre, az egész lakásban dohossá varázsolva a levegőt, és még a penészfoltok is megjelenhetnek a kamra sarkában, a szekrény mögött, itt-ott. A legrosszabb eset, ha a konyha egy teakonyha, vagy apró főzőfülke, és ablak sincsen, csak egy kis szellőző (vagy az se).

Ilyenkor mindenki örülne, ha lenne egy páraelszívó a helyiségben. Akár a konyhaszekrény aljába ágyazva, akár különállóan, a tűzhely fölött. Előbbi a kisebb konyhákban kitűnő megoldás, helytakarékos és praktikus, utóbbi a nagyobb lakások, házak konyháiban lehet logikusabb választás. Bekapcsolásuk után elszívják a párát, gőzt a levegőből, akár már rögtön az edény fölül. Ezzel mentesítve a lakást a jeges kereszthuzattól télen, az ablakokat a vízcseppektől, és a falakat a penésztől.

A páraelszívó a szagok ellen

A gőzök nem csak nedvességet hordoznak, hanem a készülő étel tömény illatát is. Ami egy idő után szaggá érik, és nem túl kellemes a lakásban. Gyakran rendesen kiszellőztetni sem lehet, például a zsíros ételek vagy a hal aromái beleivódnak a függönyökbe, ruhákba. Ilyenkor a négy fal között lenni sem túl kellemes, de olajszagú ruhánkban az utcára lépni sem.

A páraelszívó azonban azzal, hogy a gőzöket elszívja, az ételek megülő illatát is eltünteti a lakásból. Minél előbb, annál jobb, így a tűzhely fölé vagy közelébe érdemes helyezni a készüléket. A szellőztetés így sem feltétlenül kikerülhető, ám jelentősen könnyebb marad a lakás levegője.

Nem kell többet arra hazaérni, hogy még mindig a sült krumpli zsíros szaga dől kifele az ajtón. Nem kell többet forgolódni fél éjszaka, mert még mindig a délben főzött spagetti paradicsomos illata üli meg a lakást. Nem kell többet légfrissítővel telefújni mindent, mert még mindig nem tűnik el a halrudacskák aromája a levegőből. Elég elindítani a páraelszívó készüléket főzés közben, és a terjengő szagoknak nyoma sem marad!

paraelszivo_pic2

A páraelszívó, a por és a porallergia megelőzője

A téli fűtési szezonban megnő a poratka-allergiás tünetek gyakorisága. Ezt az okozza, hogy míg kint fagypont körüli a hőmérséklet, a lakásokban a radiátorok, konvektorok, kandallók, hősugárzók, vagy ezek kombinációi a kellemes húsz fok fölötti meleget igyekeznek biztosítani. Csak ez azzal is jár, hogy az ablakok megzavarodnak, hogy most akkor a kinti hideg az igazi, vagy a benti meleg, és idegességükben izzadni kezdenek… Vagyis megjelennek rajtuk belül a vízcseppek, ahogy a hűvös üvegre leül a lakás melege. Ez jelentősen párásítja a levegőt, amely közben ideális hőmérsékletű a poratkáknak is, akik a nedvesség hatására jobban elszaporodnak.

Ebben segít a páraelszívó. Nem a poratkákat szívja fel, egyszerűen csak megszünteti a nekik megfelelő környezeti feltételek egyikét, a nedves levegőt. Így a bosszantó tüneteket okozó kis állatkák nem tudnak olyan mértékben szaporodni, és ezzel könnyebbé válik az allergiások élete is.

A páraelszívó tehát nem csak a nyári trópusi időben működik kiválóan, hanem a téli fűtési párát is megszünteti. Elindítva a készüléket a vízcseppek eltűnnek a levegőből, és a szárazabb levegő (bár több folyadék fogyasztását igényli) csökkenti az allergiás tünetek mennyiségét és súlyosságát. Ettől függetlenül a rendszeres takarítás, ágyneműk és plüssök mosása nem hanyagolható el, hiszen a már élő és aktívan dolgozó poratkák ugyanúgy termelik az allergén ürüléküket. Egytelen tényező megszüntetése még nem elég a teljes tünetmentességhez, de tény, hogy a páraelszívó működtetése sokat segíthet.